Základy PC: počítačové sítě snadno a rychle

Máte nějaký problém, hledáte něco atd....
Ale taky vše co se týká internetu/intranetu

Moderátor: tom

Odpovědět
jenik789
Site Admin
Příspěvky: 3217
Registrován: pon říj 31, 2005 2:16 pm
Bydliště: Zdiby
Kontaktovat uživatele:

Základy PC: počítačové sítě snadno a rychle

Příspěvek: # 2281Příspěvek jenik789
pon zář 18, 2006 10:18 am

Opravdu super clanek kompletne na:
http://www.pctuning.cz/index.php?option ... &Itemid=59


.......
Trochu teorie aneb Co mě nezabije...
Joro: odborníkům se předem omlouváme za částečné zjednodušení celé problematiky. Našim cílem je, aby konfigurace malých lokálních sítí byla podána co nejsrozumitelněji. V tomto článku jsem se rozhodl se ponořit do teorie poněkud více (není to ale nijak hrozné). Pokud si tuto teorii projdete, budete schopni sestavit i poměrně náročné projekty a možná vás nepoleká ani bezdrátová síť typu WiFi a jiné speciality...

Lokální počítačová síť (LAN - Loacal Area Network) je počítačová síť pokrývající, jak už název naznačuje, místní (lokální) oblast - například dům, kancelář (nebo kanceláře), budovu (nebo maximálně skupinu budov). Poznámka: v tomto článku se budeme zabývat lokálními sítěmi LAN - pokud se u nějakého prvku setkáte s konektorem označeným jako WAN (Wide Area Network, rozlehlé sítě), bude se nejspíše jednat o připojení k Internetu (ten je ve své podstatě největší sítí WAN).

Po stavbu sítí LAN lze využít celé řady technologii, my se dále budeme zabývat těmi standardy, které v průběhu vývoje převážily. Dnešní "metalické" sítě LAN jsou založené téměř výhradně na technologii "TP" Ethernet, kde jednotlivá zařízení jsou k sítí připojené pomocí kabelů (kabeláže) na bázi tzv. kroucených dvojlinek (TP / Twisted Pair - existují ale jiné typy sítí Ethernet, například s optickým kabelem). Není bez zajímavostí, že použití kroucené dvojlinky vzniklo původně jako odpověď na požadavek přenosu dat po tehdy instalovaném telefonním vedení v budovách, které využívalo taky kroucených párů licny. Důkazem toho je tak trochu převzatý "telefonní" konektor RJ-45.

10, 100Mbps a Gigabit Ethernet
Sítě Ethernet využívající kroucenou dvojlinku začínaly s rychlostí 10Mbps (10BASE-T). I když hodnota 10Mbps vypadá (díky příponě mega) jako dostačující, je propustnost stěží dosahující teoretických 1.25MB/s dnes už nedostatečná (image disku DVD bychom po této síti přenášeli hodinu a 15 min). Vše navíc zhoršuje fakt, že toto přenosové pásmo sdílí i několik počítačů v sítí. Pro propojení zařízení stačí nestíněný kabel třídy Cat3 (Unshielded Twisted Pair, UTP). Je možné pochopitelně použít i kvalitnější kabeláž Cat4 až Cat6.

Dnešním standardem jsou 100Mbps prvky 100BASE-TX. Výhodou je vyšší teoretická propustnost (12.5MB/s), zpětná kompatibilita a schopnost přizpůsobení se síťovému prostředí (autonegotiation). 100BASE-TX využívá nejčastěji kabeláž typu Cat5. Tyto kabely tvoří čtyři páry kroucených vodičů.


Vnější kabel "Patch UTP" není nijak kroucený,
kroucené jsou páry vodičů (2x licna) uprostřed...

Pro vyšší nároky a propojovaní několika segmentů sítě je možné už dnes použít 1000BASE-T známý spíše jako Gigabit Ethernet. I tato síť používá k přenosu kroucené dvojlinky - kabely musí minimálně splňovat podmínky Cat5, doporučuje se však "enhanced" Cat5e nebo Cat6.


Prvky 10BASE-T až 1000Base-T jsou ve většině případů vzájemně kompatibilní ("vyšší" prvky umí spolupracovat s pomalejšími). Při vzájemné komunikaci výslednou rychlost ale vždy určuje nejpomalejší článek v řetězci (počítač - kabel - switch - kabel - počítač).

Uspořádání sítě
Síťové prvky jsou u jednoduchých sítí uspořádané typicky do tvaru "hvězdice" (Star). U rozsáhlejších sítí, které obsahují několik segmentů, se topologie podobá "stromu" (Tree). V místech, kde se sbíhají kabely jsou typicky umístěné tzv. huby nebo, a to je běžnější, přepínače (Switche), nebo případně směrovač (Router).


Jeník - Jan Česnek
Admin portálu Zdiby ON-LINE http://www.zdiby.cz

Člen Kaštánek Zdiby Z.S. a ZdibyNet, z.s.
Nebojím se říct nebo napsat co si myslím.

Odpovědět