Jak si užít pálení čarodejnic

Důležité informace pro všechny od našich hasičů

Moderátor: Davídek.Jan

Odpovědět

Chystáte se navštívit zdibské pálení čarodejnic?

Ano,přijdu
1
14%
Možná přijdu
2
29%
Ještě nevím
0
Žádná hlasování
Spíše nepřijdu
1
14%
Nepřijdu
3
43%

Celkem hlasů: 7

Davídek.Jan
Kontaktovat uživatele:

Jak si užít pálení čarodejnic

Příspěvek: # 5529Příspěvek Davídek.Jan
pát dub 18, 2008 5:37 pm

Jako každoročně i letos se v předvečer prvního máje rozzáří stovky vater i malých ohníčků po celé naší republice. Poslední dubnový večer je totiž od nepaměti spojen s pálením filipojakubských ohňů.

Jak vznikl tento zvyk a co měl symbolizovat? Historikové se v názorech na tyto otázky různí, ale mnohé historické prameny mají jedno pravdivé jádro.Jedná se o pohanský zvyk zavlečený na naše území pravděpodobně Kelty.

Jeho význam můžeme hledat hlavně ve spojitosti s ukončením zimy a příchodem jara. Zima byla spojována s představou zlých mocností a duchů. Po svátku Filipa a Jakuba (dle starého kalendáře 1. května) se vyháněl dobytek na pastvu a jeho hlavní obživu bylo třeba ochránit před uhranutím. Proti zlu se bojovalo za pomocí plamene, a tak se před vyháněním stád pálili ohně - tzv. „Kult ochrany stád". Na nich se spaloval všechen nepořádek, který se během zimy nahromadil v okolí příbytků. Ve středověku se toto zlo vtělilo do podoby čarodějnic, které představovaly zlé moci. Odtud dnešní pojmenování „pálení čarodějnic".

V souvislosti s tímto zvykem není bez zajímavosti připomenout nařízení platné z doby Josefa II., kdy bylo povoleno pouze jedno obecní ohniště za vsí v bezpečné vzdálenosti od nejbližšího stavení.

Měsíce duben a květen patří mezi tzv. „hasičské žně". Toto období se vyznačuje častým výskytem požárů vzniklých např. v souvislosti se spalováním klestu, větví a při vypalování trávy.

Proto je třeba připomenout si pár základních zásad při rozdělávání ohně:

před rozděláním ohně je třeba posoudit aktuální povětrnostní situaci (doba od posledních větších dešťových srážek, směr a sílu větru),
místo pro rozdělávání ohně musí být izolováno od hořlavých látek a vzdáleno minimálně 50 m od okraje lesních pozemků, vzdálenost od stohu je minimálně 100 m,
zakazuje se rozdělávat oheň ve vysoké suché trávě či rákosí a ponechat ho bez dozoru,
při náhlém zhoršení počasí, zejména silném větru, je nutné pálení ihned přerušit a oheň uhasit,
po celou dobu pálení vatry zajistit dozor dospělé osoby, která v případě potřeby zasáhne a oheň uhasí

zajistit vhodné hasební prostředky, např. vědro s vodou, zahradní hadici, lopatu, písek,

ohniště lze opustit až po jeho úplném vyhasnutí a řádném uhašení zalitím vodou nebo zasypáním zeminou.
Možné je také si domluvit požární dozor s místními dobrovolnými hasiči.

Závěrem upozorňuji, že v případě nedodržení výše uvedených zásad, kdy dojde k požáru, se pachatel dopouští porušení zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, § 17 odst. 1 písm. a) a tímto jednáním naplňuje skutkovou podstatu přestupku na úseku požární ochrany dle § 78 odst. 1 písm. l) dle výše citovaného zákona, za který lze uložit fyzické osobě pokutu až do výše 20 000 Kč.

Užijte si poslední dubnový večer bez zbytečného houkání sirén a hasičských vozů!

MacFig
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak si užít pálení čarodejnic

Příspěvek: # 5533Příspěvek MacFig
sob dub 19, 2008 4:47 pm

To je chyba při opisu odjinud nebo opravdu máme hlásit pálení do Liberce ?

Doplnění 20.4.08: Po výše uvedeném upozornění byl odstavec o hlášení požárníkům v Liberci odstraněn.
Naposledy upravil(a) MacFig dne ned dub 20, 2008 1:54 pm, celkem upraveno 1 x.
Zbyněk Smetana
Skopec 123
250 66 Zdiby - Brnky
--------------------------------
Obec pro všechny generace

Davídek.Jan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek: # 5534Příspěvek Davídek.Jan
sob dub 19, 2008 8:58 pm

Omlouvám se.Tento text byl stažen z nejmenovaného servru a autorem je mluvčí hasičského záchranného sboru libereckého kraje.

Doplnění:Chybný odstavec byl odstraněn,aby nevznikaly mylné informace.Děkuji

cudlik.zdiby
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek: # 5535Příspěvek cudlik.zdiby
sob dub 19, 2008 10:06 pm

Já teda nevím jak vy Mac Fig ale já jsem pálení čarodejnic ve Zdibech nikdy nepřipravoval, na dřevo nechodil, dřevo neřezal,, hranici jsem nikdy nestavěl a už vůbec jsem nevyřizoval povolení na ovecním úřadě :twisted: Ale co se ohlášení týká tak se toto vždy řešilo s obecním úřadem a tento vydával povolení!!!! A jak jednou povolení vydal tak si to sám ohlašoval pro mne za mne klidně u okénka v horní dolní!!! A to už vůbec nemluvím o tom že pořadatel (ten kdo je podepsán pod zodpovědností této akce je povinen při účasti více než dvouset lidí zajistit požární dozor) ale jak říkám : pálení čarodejnic ve Zdibech nikdy nepřipravoval, na dřevo nechodil, dřevo neřezal,, hranici jsem nikdy nestavěl a už vůbec jsem nevyřizoval povolení na ovecním úřadě. :wink:

Davídek.Jan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek: # 5537Příspěvek Davídek.Jan
ned dub 20, 2008 4:01 pm

To:Macfig-Požárníci již neexistují od roku 1989.Byl zrušen název Svaz československé požární ochranny (požárníci) a byl přejmenován na Hasičský záchranný sbor ČR (hasiči)

MacFig
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek: # 5538Příspěvek MacFig
ned dub 20, 2008 5:00 pm

Ano ano "hasičům". Až někde něco vyhoří, tak prosím o informaci, abych si mohl sypat čerstvý popel na hlavu :lol: . Prostě zvyk.
Zbyněk Smetana
Skopec 123
250 66 Zdiby - Brnky
--------------------------------
Obec pro všechny generace

Davídek.Jan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek: # 5559Příspěvek Davídek.Jan
pát dub 25, 2008 1:21 pm

Od toho jsme tady,aby jsme objasnili situaci.:-)

Odpovědět