Carodejnice ve Veltezi 30.4.2019 ve 21hod.

Vše o všem, co třeba nikam nepatří.
Odpovědět
jenik789
Site Admin
Příspěvky: 3250
Registrován: pon říj 31, 2005 2:16 pm
Bydliště: Zdiby
Kontaktovat uživatele:

Carodejnice ve Veltezi 30.4.2019 ve 21hod.

Příspěvek: # 12538Příspěvek jenik789 »

prevzato
https://www.obeczdiby.cz/clanky/pozvank ... -historii/

Pozvánka na Veltěžské čarodějnice aneb něco málo k jejich historii

Pozvánka na Veltěžské čarodějnice

aneb něco málo k jejich historii

Jen málokterý zvyk ve Zdibech má tak dlouhou a živou tradici jako pálení čarodějnic. I tento zvyk však prošel určitým vývojem.

Moderní pojetí této události má opět blíže k vítání jara, jarnímu úklidu a sousedskému setkání než k vymítání zlých duchů. Ve Zdibech bývalo zvykem, že vatru připravovali chlapci, kteří řehtali, snad jako poděkování za vyřehtané dary. Ve Zdibech vždy řehtalo několik skupin a každá parta měla svojí vlastní hranici. A tak třicátého dubna plál oheň nejen v každé okolní vesnici, ale i v každé části Zdib.

Ať už to bylo vlivem soutěžení nebo výjimečným místem, který prostor ve Veltěži nabízí, stalo se, že plamen veltěžské hranice výrazně zastínil všechny ostatní a začali se sem sjíždět lidé ze širokého okolí. Nutno uznat, že šlo skutečně o velkolepou podívanou. Chlapci dokázali pomocí pil a seker postavit vatru o velikosti patrového domu. Nicméně postupné zvětšování akce vedlo ve výsledku k její záhubě. V první řadě byla stavba tak velké hranice pro mladé chlapce jako nastupující generaci dosti náročná. Navíc se asi mezi staršími chlapy necítili dobře. Starší pak neměli, komu tradici předat a ze setrvačnosti stavěli hranici i v letech, kdy už měli blíž k šedinám než k řehtačce. Poslední hřebíček však přidala již zmíněná velikost. Právě masovost akce byl hlavní důvod, který zahubil její genius loci. Pod návalem davu lidí z širokého okolí akce ztratila své kouzlo a stala se fádní tuctovou a neosobní. V duchu této atmosféry se pak z akce vytratili i místní a spolu s nimi se vytratila i motivace tuto akci dál připravovat. Tak se stalo, že vloni poprvé po desítkách let ve Veltěži na „čarodějnicích“ na konci dubna oheň nehořel.

To nás, kteří jsme se kdy na stavbě podíleli, mrzí, jelikož k této tradici máme vztah a věříme, že má stále co nabídnout. Rádi bychom tedy využili loňské absence k restartu akce a k návratu ke kořenům. Chtěli bychom zkusit připravit komorní událost se skromným ohněm, která spíš, než velikostí zaujme svou atmosférou. Aby večer posloužil jako místo k nekonformnímu a přátelskému setkání tak, jak si ho z minulosti pamatujeme. V ideálním případě bychom rádi nejen udrželi tuto tradici, ale zároveň předali pochodeň někomu mladšímu.


Proto vás sousedy, přátele, známé i neznámé srdečně zveme na

tradiční Veltěžské čarodějnice,

při kterých se společně setkáme, popovídáme, něco dobrého si opečeme

a navážeme na původní tradici.Kde: „Na čarodějnicích“ (ul. Formanskou)


Jeník - Jan Česnek
Admin portálu Zdiby ON-LINE http://www.zdiby.cz

Člen Kaštánek Zdiby Z.S. a ZdibyNet, z.s.
Nebojím se říct nebo napsat co si myslím.

Odpovědět