Památník ve Veltěži - rekonstrukce či devastace?

Vše o všem, co třeba nikam nepatří.
Odpovědět
evaze
Příspěvky: 90
Registrován: čtv bře 15, 2012 9:09 am

Památník ve Veltěži - rekonstrukce či devastace?

Příspěvek: # 10283Příspěvek evaze
sob říj 31, 2015 1:55 pm

Svátek 28. října byl ve Zdibech připomenut vztyčením vlajky a položením věnce k veltěžskému památníku padlých v první i druhé světové válce.
Slavnostní atmosféra byla však zkalena stavem památníku.
Několik dní před svátkem byla zbourána čelní stěna historického oplocení, které bylo součástí památníku. Ostatní stěny byly zachovány, takže kované části, neukončené nyní zděným sloupkem, volně trčí do prostoru. Celek byl jednou z mála zachovaných historických památek v obci a byl na něj příjemný pohled. Svědčí o tom i skutečnost, že byl navštěvován a fotografován turisty.
Slavnostní odhalení pomníku, na jehož pořízení byla uspořádána sbírka, proběhlo 28.10.1933, později byl pomník citlivě doplněn o vzpomínku na padlé v další válce. Autorem pomníku je sochař Karel Zentner.

Ještě v průběhu bourání jsem požádala starostu p. Tvrdého o nahlédnutí do projektu rekonstrukce. Bylo mi řečeno, že žádný projekt neexistuje a že záměrem je ponechat přední stranu otevřenou a opatřit ji řetězy zavěšenými na kovové sloupky. Před zbouráním nebyl původní stav zaměřen a cihly byly později odvezeny na skládku. Rekonstrukce nebyla předem konzultována s odborníkem na historickou architekturu. Při delším rozhovoru mi pan Tvrdý řekl, že případná obnova původního zdiva by byla možná, protože cihly téže kvality a tvarů je možné zakoupit. Kované části pan starosta uschoval. Řekl, že se zachová podle reakcí občanů.

Požádala jsem ing. arch. Kláru Nedvědovou, zabývající se památkovou péčí, o stanovisko. Prohlédla si památník po provizorní úpravě provedené Obcí a srovnala s historickými fotografiemi. Udivilo ji, že nebyl dokumentován původní stav před bouráním. Záměr měl též být konzultován se stavebním úřadem. Za jediné možné řešení považuje architektka uvedení do původního stavu. Vycházet se bohužel bude muset pouze z fotografií a při rekonstrukci též pomůže návaznost na zachované kované části. I když cihly budou mít pravděpodobně trochu odlišnou barvu, nebude to příliš na závadu, protože časem se vlivem povětrnosti kontrast zmenší. Možnost kombinovat původní části s jinými druhy materiálu zcela vylučuje. Použití řetězů by působilo nevhodně a cizorodě a celou stavbu by znehodnocovalo.
Námitka, že stavba nebyla prohlášena za památku, nemá na záležitost vliv, podnět k zapsání památky by mohl vycházet právě od představitelů obce. Pokud tak nebylo učiněno, neznamená to, že by si objekt nezasloužil zachování pro budoucí generace. Téměř denně se setkáváme s případy, kdy se až na poslední chvíli usiluje o zapsání památky, aby se zabránilo jejímu zničení.

Myslím, že by bylo vhodné, aby občané, kterým záleží na místě, kde žijí, podpořili uvedení památníku do původní podoby.

Eva Zemanovájenik789
Site Admin
Příspěvky: 3176
Registrován: pon říj 31, 2005 2:16 pm
Bydliště: Zdiby
Kontaktovat uživatele:

Re: Památník ve Veltěži - rekonstrukce či devastace?

Příspěvek: # 10284Příspěvek jenik789
ned lis 01, 2015 4:29 pm

Učitě se kloním k původnímu stavu a jelikož tento typ cihel se da koupit, stacilo by postavit zidky do původního stavu.

Pro dokresleni prikladam fotky z minulosti (diky Eve Zemanove) - kde je videt ze pamatnik ma vyssi dustojnost a bohužel soucasne.
Obrázek
Obrázek
Obrázek


A soucasny stav kdy je pomnik plne otevren a necitlive upraven, ze tam muze každý pes .... a to nemluvim o betonovych obrubnicich....
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Jeník - Jan Česnek
Admin portálu Zdiby ON-LINE http://www.zdiby.cz

Člen Kaštánek Zdiby Z.S. a ZdibyNet, z.s.
Nebojím se říct nebo napsat co si myslím.

OSZ
Příspěvky: 507
Registrován: úte lis 08, 2005 11:11 pm
Bydliště: Habrová 145, Zdiby

Re: Památník ve Veltěži - rekonstrukce či devastace?

Příspěvek: # 10289Příspěvek OSZ
pon lis 02, 2015 9:44 am

Jak jsem již psal jinde, tak naši volení zástupci nejsou vlastníky obecního majetku, ale pouze správci a podle toho by se měli i chovat. Je nesporné, že zásah do pomníku obětem 1. světové války byl neoprávněný a z pohledu historických souvislostí naprosto necitlivý a zbytečný. Tvrzení, že se to když tak uvede do původního stavu, jestliže to občané budou požadovat, protože stejné cihly se vyrábějí je jen dokreslení stavu zmaru, který tu již léta vládne. Z vlastní zkušenosti vím, že stejné cihly se dají sehnat, ale na zakázku, což něco stojí. Potom se to musí ještě odborně postavit, což ve Zdibech je problém. A nakonec tu vznikla škoda, kterou někdo způsobil a tudíž náklady na uvedení do původního stavu by měly jít za viníkem! Při této příležitosti bych chtěl upozornit na záměr obce opravit márnici na místním hřbitově ve Zdibech, která si o opravu žádá již mnoho let. V případě, že by však márnice měla být opravena ve stejném stylu zabetonování a lidové tvořivosti jako bylo opraveno oplocení hřbitovní zdi, jednalo by se o devastaci objektu. Připomínám, že stavba patří pod památkovou ochranu a vyžaduje jiný režim pro povolení stavby, než jiná běžná stavba!!!

evaze
Příspěvky: 90
Registrován: čtv bře 15, 2012 9:09 am

Re: Památník ve Veltěži - rekonstrukce či devastace?

Příspěvek: # 10315Příspěvek evaze
úte lis 17, 2015 4:08 pm

Zjistila jsem u Památkářů, jaké možnosti jsou pro pořízení cihel pro provedení rekonstrukce památníku. Posílám odkazy též p. starostovi.

http://www.klinkercentrum.cz/produkty/R ... ouvisejici

http://www.klinkercentrum.cz/produkty/R ... otogalerie

Navrhují též vyzvednout původní cihly ze skládky.

Eva Zemanová

jenik789
Site Admin
Příspěvky: 3176
Registrován: pon říj 31, 2005 2:16 pm
Bydliště: Zdiby
Kontaktovat uživatele:

Re: Památník ve Veltěži - rekonstrukce či devastace?

Příspěvek: # 10448Příspěvek jenik789
čtv úno 18, 2016 4:02 pm

Po nekolika mesicich je bohuzel videt, ze na obci usnula idea s tim neco delat? :cry
"Okouzlujici" novodobe betonove obrubniky stale hyzdi pamatnik.
Jeník - Jan Česnek
Admin portálu Zdiby ON-LINE http://www.zdiby.cz

Člen Kaštánek Zdiby Z.S. a ZdibyNet, z.s.
Nebojím se říct nebo napsat co si myslím.

Petr Míšek
Příspěvky: 103
Registrován: ned dub 09, 2006 11:50 am
Bydliště: Zdiby-Přemyšlení

Re: Památník ve Veltěži - rekonstrukce či devastace?

Příspěvek: # 11472Příspěvek Petr Míšek
sob pro 31, 2016 10:03 am

Psi štěkají a karavana jede dál :hand

Odpovědět