Veřejná zeleň

Vše o všem, co třeba nikam nepatří.
evaze
Příspěvky: 92
Registrován: čtv bře 15, 2012 9:09 am

Veřejná zeleň

Příspěvek: # 8335Příspěvek evaze »

V souvislosti s kácením a zamýšlenou výsadbou stromů u rybníka v Přemyšlení se objevily různé připomínky, takže je zřejmé, že zde přece je, ač to v obci tak nevypadá, pár lidí, kterým na vzhledu obce záleží. Chci připomenout, že rozhodnutí o výsadbě stromů je vysoce odpovědná záležitost, že ovlivní vzhled obce na dlouhá desetiletí a posuzovat je budou další generace. Určení vhodných dřevin nesmí být výsledkem lidového referenda nebo rozhodnutím funkcionáře na základě obliby nebo módnosti dřevin, i když zamýšlený projekt by určitě měl být veřejnosti předložen k posouzení. Obecní úřad by měl v tomto případě nechat rozhodnout skutečného odborníka s patřičným vzděláním a letitou zkušeností v oblasti krajinářství, dendrologie a problematiky bezpečnosti v okolí výsadby. Investice do projektu se rozhodně vyplatí. Zabrání nutnosti pozdějšího omezování přílišného vzrůstu nevhodně vysazeného stromu, možnosti jeho uhynutí a s tím spojené finanční ztrátě při výběru nevhodného kultivaru pro dané podmínky, posoudí jeho vhodnost z krajinářského hlediska a určí další postup při ošetřování porostu.
Lokalita u rybníka v Přemyšlení, kde by měly být stromy vysazeny, je, nebo by mohla být jednou z nejkrásnějších partií v obci. Z krajinářského hlediska se k vodní ploše ve venkovském prostředí hodí vrby, olše, topoly, v úvahu lze brát i jasany a duby. Z uvedených rodů je však nutno v našem případě vyloučit stromy s širokými korunami, zvláště těmi nízko zavětvenými. Dodatečné vyvětvování by bylo nákladné a neprospělo by habitu stromů. Zbývá tedy jedině štíhlý typ topolu, u nějž však je problémem, že jeho křehké větve se snadno lámou a ohrožují pak bezpečnost na exponovaném místě. Ze zamýšlených bříz by byl nejvhodnější štíhlý typ Fastigiata, je ovšem otázkou, zda je v dostupném sortimentu školek. Možná by stálo za úvahu nevysazovat stromy bezprostředně na pomezí silnice a rybníka, ale spíše na protější straně na travnaté ploše, kde by mohly dostatečně uplatnit malebnost svých korun a nepřekážely by provozu.
Z předešlé úvahy vyplývá, že vše není tak snadné, jak se mnohdy jeví. Příklady nedostatečné rozvahy při zakládání zahrad vidíme téměř u každého rodinného domu, lepší je to v případě, že práci provedla zahradnická firma, ale tam je zase vidět snaha zahradnického podniku prodat co největší množství rostlin.
Typickým následkem neuvážené, i když jistě dobře míněné vysadby, jsou dnešní úvahy o kácení v zahradě Obecního úřadu. Původně byla na jižní straně podél silnice vysazena řada nízkých stromů s kulovitou naroubovanou korunou, myslím, že akátů. Zadní, severní strana byla osazena lipami v hustém sponu, který neumožňoval, aby se uplatnila malebnost korun, a zřejmě bylo při výsadbě zamýšleno po čase některé mladé stromky odstranit. Nevhodně vysazené smrky, ponořené uprostřed tohoto hustého porostu, ztratily postupně spodní větve, až zbyly jen vrcholky, a potupně uschly a byly odstraněny. Ten poslední už neměl žádnou sadovnickou hodnotu. Je škoda, že cenné akáty, které svou umělou formou podtrhovaly význam veřejné budovy, byly před mnoha lety pokáceny.

Obecní úřad dospěl konečně k rozhodnutí neutěšenou situaci veřejné zeleně řešit a musíme tedy doufat, že to bude činit s patřičnou rozvahou, aby zeleň sloužila i dalším generacím bez potřeby nutných předčasných zásahů. Ostatně dost starostí bude mít s odstraňováním následků nedávné neodborné výsadby živých plotů.



rasputin
Anonymni Diskuter
Příspěvky: 778
Registrován: úte dub 21, 2009 6:32 am

Re: Veřejná zeleň

Příspěvek: # 8339Příspěvek rasputin »

Dobrý den, evaze
prosím o objasnění pojmu "sadovnická hodnota" a jak se určuje a měří.
Děkuji R

evaze
Příspěvky: 92
Registrován: čtv bře 15, 2012 9:09 am

Re: Veřejná zeleň

Příspěvek: # 8343Příspěvek evaze »

Sadovnickou hodnotu je možno určit podle několika kritérií, jiná sadovnická kritéria zvolí lesník, jiná např. urbanista. V našem případě lze mluvit o veřejné zeleni, takže budou převládat kritéria estetická, dalším hlediskem může být vliv vegetace na bezpečnost, na zmírňování výkyvů mikroklimatu, prašnosti atd. Zatímco u stromů v lese určených k těžbě bude kladně hodnocen rovný kmen a nebude vadit, že mají vzhledem k zápoji jen několik horních větví, na př. v parku bude hodnocena malebnost scenérie, bohaté větvení, ladný habitus, soulad s okolními dřevinami, hra světla a stínu, tedy hlavně estetické působení.

jenik789
Site Admin
Příspěvky: 3250
Registrován: pon říj 31, 2005 2:16 pm
Bydliště: Zdiby
Kontaktovat uživatele:

Re: Veřejná zeleň

Příspěvek: # 8346Příspěvek jenik789 »

evaze píše:Sadovnickou hodnotu je možno určit podle několika kritérií, jiná sadovnická kritéria zvolí lesník, jiná např. urbanista. V našem případě lze mluvit o veřejné zeleni, takže budou převládat kritéria estetická, dalším hlediskem může být vliv vegetace na bezpečnost, na zmírňování výkyvů mikroklimatu, prašnosti atd. Zatímco u stromů v lese určených k těžbě bude kladně hodnocen rovný kmen a nebude vadit, že mají vzhledem k zápoji jen několik horních větví, na př. v parku bude hodnocena malebnost scenérie, bohaté větvení, ladný habitus, soulad s okolními dřevinami, hra světla a stínu, tedy hlavně estetické působení.
Je videt, ze mate velmi dobry prehled o zeleni, proto by urcite bylo vhodne se k nejakym napadum pani starostky, ktere byly zverejneny na zastupitelstvu vyjadrit - napriklad brizy na hrazi rybnika v Premysleni atd... :rofl
Jeník - Jan Česnek
Admin portálu Zdiby ON-LINE http://www.zdiby.cz

Člen Kaštánek Zdiby Z.S. a ZdibyNet, z.s.
Nebojím se říct nebo napsat co si myslím.

rasputin
Anonymni Diskuter
Příspěvky: 778
Registrován: úte dub 21, 2009 6:32 am

Re: Veřejná zeleň

Příspěvek: # 8349Příspěvek rasputin »

Určitě to chce odborníka,
jednou se mi svěřil kolega, že jel do Kecan,do ulice Topolová do nějaké firmy Elmax,protože tam jel poprvé, očekával okolo silnice topoly,podle kterých se chtěl orientovat a ejhle okolo silnice habry.
Proto jsem se ptal na sadovnickou hodnotu, domnívaje se že je určená cenou stromu a v Klecanech pořídili levnější habry, i když je název ulice Topolová.Děkuji za vysvětlení

MacFig
Příspěvky: 939
Registrován: úte lis 22, 2005 8:51 am
Bydliště: Skopec 123, 250 66, Zdiby - Brnky
Kontaktovat uživatele:

Re: Veřejná zeleň

Příspěvek: # 8350Příspěvek MacFig »

Řídit se názvy ulic je nesmysl. Nová průběžná sice bude nová, ale průběžná vůbec ne.
Ale k sadovnické hodnotě - evaze to popsal/popsala naprosto přesně. V době, kdy jsem na sadovnické úpravy živnosťák, jsem na toto byl často tázán. Marně jsem vysvětloval, že vyšší sadovnická hodnota neznamená dražší rostliny, ale celkový dojem (i třeba za 30 let !), údržbu, vliv na okolí a soulad s okolím, plnění zamýšlené funkce, odolnost (proti např. chemickému posypu, exhalacím, vandalům, atd. atd. Je toho moc a vždy to musí být posuzováno jako celek. Vždy je dobré navržené sadovnické úpravy prokonzultovat nejen s odborníky, ale i s laiky, neboť zejména oni jsou ti, na které to bude mnoho let působit. A pokod jsou k návrhu připomínky, tak je vhodné hledat jiná řešení respektující připomínky. Jiná řešení jsou vždy - každý návrhář zahrad a veřejných prostranství má své oblíené rostliny, ke kterým existují alternativy. Určitě to není nikdy něco navrhnou, něco levného tam plácnout a pak to hodit na na toho, kdo si to tak přál. Tím jednoznačně narážím na výsadby keřů okolo Průběžné. Ta nesplnila skoro nic (mimo předvolebníé akce - výsadba nepromyšlená vzhledem k parkování, nevhodně umístěná vzhledem k údržbě komunikace, vysazená do neupraveného terénu atd.) a do tří let z ní bude torzo. To by se u rybníka stát nemuselo. Břízy jsou podle mého názoru nevhodné (zdůvodnění by bylo tak dlouhé, že by to asi nikdo nečetl), ale s výsadbami na zpevnění hráze zkušenosti nemám, takže si netroufám navrhovat konkrétní rostliny. Přesto jeden tip mám - vzrostlé (alespoň 3 m) Quercus robur 'Fastigiata' (du letní - štíhlý vzrostlé je možné vidět např. na Flemingově náměstí v Dejvicích)ve sponu 5 m a počítat předem s probírkou po 15 letech na spon 10 m (každý druhý). A pokud by to neměla být "monokultura", tak bych duy dal do sponu 10 m a mezi dal něco rychle rostoucího k budoucímu vykácení (zde by ty břízy mžná šly).
Zbyněk Smetana
Skopec 123
250 66 Zdiby - Brnky
--------------------------------
Obec pro všechny generace

MacFig
Příspěvky: 939
Registrován: úte lis 22, 2005 8:51 am
Bydliště: Skopec 123, 250 66, Zdiby - Brnky
Kontaktovat uživatele:

Re: Veřejná zeleň

Příspěvek: # 8351Příspěvek MacFig »

Ještě jsem zapomněl na jednu zásadní věc - není možné řešit jen hráz u rybníka, ale je nutné řešit celou oblast - břehy, Soběslavovo náměstí a "parkoviště Tesly". Pokud by se teď řešila jen hráz, tak za chvíli bude někdo jiný řešit náměstí atd. a ve výsledku to bude nesourodá splácanina a i kdyby každá část měla svou sadovnickou hodnotu, tak ve výsledku (v té splácanině) se ta hodnota devalvuje. Samozřejmě, že je možné teď dořešit až do výsadby jen hráz, ale mělo by být jasno co na Soběslavově náměstí až dožijí ty poškozené lípy, z kterých budou tvořeny solitéry, co okolo, kde parkovat, kudy jezdit na kole, kde chodit, kde si třeba sednout na trávu, kde udělat do rybníka přístup na zimní bruslení, kde mezitím parkovat atd. Tato práce je pokračováním územního plánu - ten určuje využití, tohle říká jak konkrétně a pak to už "jen udělat a udržet".
Zbyněk Smetana
Skopec 123
250 66 Zdiby - Brnky
--------------------------------
Obec pro všechny generace

jenik789
Site Admin
Příspěvky: 3250
Registrován: pon říj 31, 2005 2:16 pm
Bydliště: Zdiby
Kontaktovat uživatele:

Re: Veřejná zeleň

Příspěvek: # 8355Příspěvek jenik789 »

MacFig píše:Ještě jsem zapomněl na jednu zásadní věc - není možné řešit jen hráz u rybníka, ale je nutné řešit celou oblast - břehy, Soběslavovo náměstí a "parkoviště Tesly". Pokud by se teď řešila jen hráz, tak za chvíli bude někdo jiný řešit náměstí atd. a ve výsledku to bude nesourodá splácanina a i kdyby každá část měla svou sadovnickou hodnotu, tak ve výsledku (v té splácanině) se ta hodnota devalvuje. Samozřejmě, že je možné teď dořešit až do výsadby jen hráz, ale mělo by být jasno co na Soběslavově náměstí až dožijí ty poškozené lípy, z kterých budou tvořeny solitéry, co okolo, kde parkovat, kudy jezdit na kole, kde chodit, kde si třeba sednout na trávu, kde udělat do rybníka přístup na zimní bruslení, kde mezitím parkovat atd. Tato práce je pokračováním územního plánu - ten určuje využití, tohle říká jak konkrétně a pak to už "jen udělat a udržet".
Presne tak, je nutne to resit celkove a koncepcne a ne jen tak neco placat. Brizy u rybnika jsem napsal jen jako priklad :mrk . Bohuzel komise zivotniho prostredi pod panem Zackem funguje tak jak funguje :S
Jeník - Jan Česnek
Admin portálu Zdiby ON-LINE http://www.zdiby.cz

Člen Kaštánek Zdiby Z.S. a ZdibyNet, z.s.
Nebojím se říct nebo napsat co si myslím.

MacFig
Příspěvky: 939
Registrován: úte lis 22, 2005 8:51 am
Bydliště: Skopec 123, 250 66, Zdiby - Brnky
Kontaktovat uživatele:

Re: Veřejná zeleň

Příspěvek: # 8359Příspěvek MacFig »

Nevím proč jako příklad, když paní Malinová na zastupitelstvu řekla, že na hrázi obec plánuje vysázet břízy. Ty jsou sice krásné a já je mám rád, ale sem se absolutně nehodí a tomto smyslu jsem se na zastupitelstvu i vyjádřil (myslím, že jsem použil slova jako "prasárna", "blbost" a "barbarství" nebo něco podobného).
Zbyněk Smetana
Skopec 123
250 66 Zdiby - Brnky
--------------------------------
Obec pro všechny generace

kango
Příspěvky: 1236
Registrován: úte úno 07, 2006 2:29 pm
Bydliště: bydlím ve Zdibech
Kontaktovat uživatele:

Re: Veřejná zeleň

Příspěvek: # 8365Příspěvek kango »

:)
Naposledy upravil(a) kango dne čtv úno 20, 2014 10:26 pm, celkem upraveno 1 x.
Kango

rasputin
Anonymni Diskuter
Příspěvky: 778
Registrován: úte dub 21, 2009 6:32 am

Re: Veřejná zeleň

Příspěvek: # 8367Příspěvek rasputin »

MacFig píše:Řídit se názvy ulic je nesmysl. Nová průběžná sice bude nová, ale průběžná vůbec ne.
Ale k sadovnické hodnotě - evaze to popsal/popsala naprosto přesně. V době, kdy jsem na sadovnické úpravy živnosťák, jsem na toto byl často tázán. Marně jsem vysvětloval, že vyšší sadovnická hodnota neznamená dražší rostliny, ale celkový dojem (i třeba za 30 let !), údržbu, vliv na okolí a soulad s okolím, plnění zamýšlené funkce, odolnost (proti např. chemickému posypu, exhalacím, vandalům, atd. atd. Je toho moc a vždy to musí být posuzováno jako celek. Vždy je dobré navržené sadovnické úpravy prokonzultovat nejen s odborníky, ale i s laiky, neboť zejména oni jsou ti, na které to bude mnoho let působit. A pokod jsou k návrhu připomínky, tak je vhodné hledat jiná řešení respektující připomínky. Jiná řešení jsou vždy - každý návrhář zahrad a veřejných prostranství má své oblíené rostliny, ke kterým existují alternativy. Určitě to není nikdy něco navrhnou, něco levného tam plácnout a pak to hodit na na toho, kdo si to tak přál. Tím jednoznačně narážím na výsadby keřů okolo Průběžné. Ta nesplnila skoro nic (mimo předvolebníé akce - výsadba nepromyšlená vzhledem k parkování, nevhodně umístěná vzhledem k údržbě komunikace, vysazená do neupraveného terénu atd.) a do tří let z ní bude torzo. To by se u rybníka stát nemuselo. Břízy jsou podle mého názoru nevhodné (zdůvodnění by bylo tak dlouhé, že by to asi nikdo nečetl), ale s výsadbami na zpevnění hráze zkušenosti nemám, takže si netroufám navrhovat konkrétní rostliny. Přesto jeden tip mám - vzrostlé (alespoň 3 m) Quercus robur 'Fastigiata' (du letní - štíhlý vzrostlé je možné vidět např. na Flemingově náměstí v Dejvicích)ve sponu 5 m a počítat předem s probírkou po 15 letech na spon 10 m (každý druhý). A pokud by to neměla být "monokultura", tak bych duy dal do sponu 10 m a mezi dal něco rychle rostoucího k budoucímu vykácení (zde by ty břízy mžná šly).
To je v pohodě, ještě maj ulici U louže, která druhý den vyshla.
Jinak děkuji za poznatky, které ohledně zeleně sdělujete.Taky mám rád stromy, hlavně kvetoucí , vonící lípy, a tak je mi líto každé pokácené.

evaze
Příspěvky: 92
Registrován: čtv bře 15, 2012 9:09 am

Re: Veřejná zeleň

Příspěvek: # 8397Příspěvek evaze »

Zdravím všechny, komu není vzhled zeleně lhostejný. Ještě se vracím k problematice kácení. Mnoho lidí, zvláště starších, kácení stromů oprávněně dožene málem k infarktu. Není možné se tomu divit. Proto by mělo být dobrým zvykem obecních úřadů předem takový záměr oznámit a vysvětlit. Jistě by dobré důvody každý pochopil.
K diskutované sadovnické hodnotě mě napadá kuriózní příklad: U silnice mezi obecním úřadem a zastávkou Přemyšlení byly kdysi vysazeny sakury, kmenný tvar, což je vlastně keř roubovaný na podnož plané třešně. Tyhle nádherné stromy poněkud vyumělkovaného tvaru byly jistě dost drahé. Pokud ještě naši obec bereme jako venkov, dalo by se diskutovat, zda se sem hodí. Ten, kdo je vysadil, neuvědomil si, že je o ně třeba odborně pečovat, což se u veřejné zeleně dá těžko předpokládat. Teď po letech většina stromů zplaněla, pláňata se na venkov určitě hodí, takže ta sadovnická hodnota je možná větší než u těch drahých roubovanců, jen někdo zbytečně vyhodil peníze.
Nemám potřebné znalosti k posouzení vhodnost bříz nebo dubů pro osazení hráze. To musí rozhodnou opravdu specialista na slovo vzatý a bude nutno jej pečlivě a zodpovědně vyhledat. V tom je ale problém, protože pro vydání živnostenského listu pro zahradnickou profesi není třeba doložit nějaké vzdělání (proto mohla živé ploty ve vsi vysazovat jakási úklidová firma Prostor, jejíž odborníci by nevypěstovali ani muškát za oknem). S tím prostřídáním dubů rychle rostoucími stromy vzniká nebezpečí, že v budoucnu nenapadne nikoho dočasnou výplň odstranit. Napadá mě, které ze stromů u hřiště v Přemyšlení byly asi míněny jako dočasná výplň, roubované javory, nebo borovice....?
Řešit okolí rybníka komplexně, to je správná připomínka. Hlavně by měl celý krásný prostor být přehlédnutelný, pohled na rybník je přece tak skvělý! Byla by škoda, kdyby se tam ponechaly pozůstatky špatně vysazených živých plotů. Až keře hustě vysazené těsně vedle sebe, a to několik namátkou pomíchaných druhů vzrůstných odrůd, dosahnou výsledné velikosti, bude nákladné je odstranit. (A což teprve náklady na jejich údržbu!) Už teď prostor hyzdí řada malých smrčků, které tam někdo, jistě s dobrým úmyslem, vysadil. Představte si je, až dosahnou svých čtyřiceti metrů. Ta halda kamení tam taky moc parády nenadělá. Pěkné by bylo ponechat nejhezčí stromy a trávník, keře omezit na minimum, nanejvýš aby maskovaly pohled na kontejnery s odpadem.
Některé vesnice získávají ocenění za pěkný vzhled. Možná tam mají nějaké okrašlovací spolky. Nebylo by hezké v takovém prostředí bydlet?

evaze
Příspěvky: 92
Registrován: čtv bře 15, 2012 9:09 am

Re: Veřejná zeleň

Příspěvek: # 8419Příspěvek evaze »

Po nahlédnutí do literatury se vracím k tématu výsadby na hrázi rybníka: Betula verrucosa 'Fastigiata' versus Quercus robur 'Fastigiata'.
Quercus robur se pro osazení hrází skutečně používá, bříza je tak nenáročná, že roste téměř všude. U dubu musíme brát v úvahu, že se dožívá vysokého věku (i 800 let, podle legend i 1000).Tím by mělo být rozhodnutí zodpovědnější. I když velikost běžného stromu Quercus robur 'Fastigiata' je 12 m výšky a 5 m šířky, ovšem zavětvení v podstatě od země (Hieke), existují stromy mnohem větší a hlavně širší. V Chotěboři je tento kultivar vysoký přes 25 metrů a široký 10,5 m, u zámku Zlatá (Kamenný Dvůr), okres Sokolov, je šířka stromu 15,6 m, ve Světlé n. Sáz. 9,5 m, v Tučapech 10 m, ve Vintířově 12 m, v Oltyni, okres Tábor, je šířka koruny dokonce 17 m (rovněž Hieke). Tvar stromu je u těchto exemplářů pyramidální, takže nejširší je v dolní části. Dub narozdíl od břízy trpí bohužel padlím a bývá napadán housenkami, které způsobují holožír. Silně napadení jedinci by zřejmě neměli moc šancí na zdárný růst, postižené větve by odumřely. V bezprostřední blízkosti rybníka by se asi ani u mladých jedinců zřejmě nadala použít chemie.
Upřímně řečeno, mám-li si vybrat, zda mi na hlavu spadne uschlá větev z břízy nebo z dubu, hádejte, co si vyberu?
I když ty duby by se mi tam moc líbily.
Takže zadání pro odborníka je stále jediným řešením a je snadno formulovatelné: vybrat dřeviny pro osazení hráze v těsné blízkosti silnice s velkým provozem, s ponechanými pařezy po vykácených topolech. (tu poslední informaci uvádím pro případ, že by dotázaný odborník vzal v úvahu obrůstání pařezů za pravidelného řezu, čímž by se snad také dalo řešit zpevnění hráze -to je ale můj ničím nedoložený nápad).

jenik789
Site Admin
Příspěvky: 3250
Registrován: pon říj 31, 2005 2:16 pm
Bydliště: Zdiby
Kontaktovat uživatele:

Re: Veřejná zeleň

Příspěvek: # 8421Příspěvek jenik789 »

Take jsem se snazil neco precist na internetu a bez kvalitniho posudku odbornika se zkusenostmi s vysadbou na hrazich se neobejdeme. Pridavam odkaz na par informacich
http://mve.energetika.cz/vodnidilo/vyztuhy-brehu.htm
jsem videl hlavne duby na zpevneni hrazi rybniku - Rozmberk mel treba 4 rady dubu na zpevneni.
Jeník - Jan Česnek
Admin portálu Zdiby ON-LINE http://www.zdiby.cz

Člen Kaštánek Zdiby Z.S. a ZdibyNet, z.s.
Nebojím se říct nebo napsat co si myslím.

MacFig
Příspěvky: 939
Registrován: úte lis 22, 2005 8:51 am
Bydliště: Skopec 123, 250 66, Zdiby - Brnky
Kontaktovat uživatele:

Re: Veřejná zeleň

Příspěvek: # 8422Příspěvek MacFig »

2 evaze: :yes + Fastigiata existuje v mnoha subcv, z nichž některé jsou ještě štíhlejší, ale Hiekeho údaje jsou obvyklé rozměry. A pokud jde o to větev na hlavě, tak budu raději chodit pod duby, protože pravděpodobnost lámání a padání větví je oproti břízám minimální (a to vím, o čem píši - mám na zahradě asi 15 více než 50 let starých dubů a asi 5 ještě strších bříz). Z celkového návrhu musí vzejít, zda jen řada stromů na hrázi směrem k vodě nebo i druhá řada na hrázi směrem k parkovišti (tedy na druhé straně asfaltu), zda jen stromovou stěnu nebo zapojenou alej ("tunel" pod stromy), kde bude chodník, zda se bude Průběžná na hrázi rozšiřovat (jakože by to v budoucnu tak o metr chtělo). Na druhou stranu neprosazuji ani jedno ani druhé ani třetí - celkový koncept je jediné řešení a jak jsem již psal nelze posuzovat jen konkrétní strom, ale celkové řešení, zpracované odborníky a oponované jinými odborníky i místními.
Zbyněk Smetana
Skopec 123
250 66 Zdiby - Brnky
--------------------------------
Obec pro všechny generace

Odpovědět