Veřejná zeleň

Vše o všem, co třeba nikam nepatří.
evaze

Re: Veřejná zeleň

Příspěvek: # 8426Příspěvek evaze »

Díky za informaci, jak říkám, nemám vlastní zkušenosti, zajímalo mě jen, co na to literatura. Doufejme, že naše diskuse přispěje k co nejlepšímu řešení.

MacFig
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek: # 8427Příspěvek MacFig »

Literatura? Mám dojem, že Hiekeho Dendrologii máme oba ohmatanou dostatečně (heč - já mám ještě jednu, kterou si šetřím až se mi ta první úplně rozpadne). A nejsem si jist, zda je něco lepšího. Mám sice ještě asi šest řádků v knihovně, ale stejně šahám vždy nejdříve po Hiekem. Na druhou stranu - mou specializací bylo a ještě trochu je zakládání okrasných zahrad a okrasných veřejných prostor, ale nikdy jsem neměl zakázku a ani jsem nedělal větší "vodu".
Zbyněk Smetana
Skopec 123
250 66 Zdiby - Brnky
--------------------------------
Obec pro všechny generace

evaze

Příspěvek: # 8428Příspěvek evaze »

To je skvělá a náročná práce, chce to nejen zahradnické znalosti, ale i představivost, umělecké nadání, lidi si ale ještě bohužel nezvykli do toho investovat.

MacFig
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek: # 8429Příspěvek MacFig »

Proto jsem taky skončil. Kamarádům to stejně mohu dělat bez živnosťáku a ostatní si myslí, že návrh zahrady (bez podrobných výkresů, desetiletých údržbových plánů, shánění vybraných rostlin a výsadby) se dá pořádně udělat za dva tři tisíce. Na "holé" 600 m2 zahradě člověk stráví tak týden + obhlídka na místě předem, konzultace se sousedy (aby to nebylo v místě jak pěst na voko a nevadilo jim to), konzultace s objednatelem na místě. Pokud je to zahrada se vzrostlou zelení, tak navíc ještě "posudek" na stávající zeleň a údržbový plán na ni. Takže při zavedení minimálních odvodů jsem měl na vybranou - zvýšit ceny a nemít zákazníky nebo to zabalit. Přerušil jsem podnikání a nakonec živnosťák zrušil. To se při zaměstnání nedalo táhnout. A dělat to "jen tak" jsem nechtěl - buď něco dělám pořádně nebo vůbec.
Zbyněk Smetana
Skopec 123
250 66 Zdiby - Brnky
--------------------------------
Obec pro všechny generace

evaze

Příspěvek: # 8789Příspěvek evaze »

Na jiném místě tohoto fóra mi na zmínku o nepovedené revitalizaci zeleně dotované Středočeským krajem a prováděné firmou Prostor odpovídá Kango:

"Poslední informace byly, že stále tento kostlivec po p. Tvrdým není akceptován ze strany obce a řeší se reklamace."

Tato informace budí protichůdné reakce. Jednak je potěšitelné, že OÚ řeší reklamaci, na druhé straně budí hrůzu, že by snad špatně projektovaná a lajdácky provedená výsadba byla v podobném duchu obnovena. Zaplaťpánbů, většina nesmyslně vysazených keříčků již uhynula. Aby obec zbytečně neutrpěla jak finančně, tak esteticky, je třeba buď vše odstranit, nebo nechat vypracovat odborný projekt zahrnující i výpočet finančních nákladů na každoroční údržbu. Proti pravidelným nákladům na údržbu původně zamýšlené výsadby by totiž částka získaná jako dotace na výsadbu byla zanedbatelná. Znamená to, že by měly být použity volně rostoucí keře takového vzrůstu, jaký by zaplnil celý pás a přitom ve výsledné podobě nezasahoval do komunikace. Příkladem jsou na př. různě vzrůstné kultivary druhu Spiraea bumalda (tavolník). Takový porost, je-li vysazen do pečlivě odplevelené půdy, vyžaduje jen velmi malou údržbu. Navíc při střídání úseků jednotlivých druhů či kultivarů by byla zajištěna pestrost a okolí silnice by získalo na zajímavosti. Tvarovaný živý plot, velmi náročný na údržbu, by mohl být akceptován jen na velmi úzkých plochách, kde by jednořadá výsadba Ligustra mohla bránit chodcům proti postříkání ze silnice. Jediný takový, a to velmi krátký úsek, je, myslím, část pruhu u silnice od kulturního domu k Přemyšlení. Určitě by mělo být upuštěno od ohrazení volných prostranství vysokým živým plotem (park Zdiby, parčík u rybníka v Přemyšlení).
Příklad odborně vysazené zeleně máme i v naší obci. Je to na území s výstavbou Central Group v Přemyšlení.

evaze

Příspěvek: # 9522Příspěvek evaze »

Údržba zeleně:
Protože údržba zeleně v naší obci je prováděna bez patřičných znalostí, dovoluji si připomenout nutnost pravidelného řezu rostlin, které byly vysázeny v rámci akce Revitalizace zeleně.
Právě kvetou Forsythie (zlatice, lidově zlatý déšť). Tyto keře je nutno řezat po odkvětu a ne až na podzim, jak to údržba provádí ( na př. na hřišti v Přemyšlení).
Diletanský pokus o vysazení živých plotů přináší obci zvýšené výdaje na údržbu, protože byly vybrány rostliny příliš vzrůstné, které by v případě nedodržení pravidel pravidelné údržby dorostly do takových rozměrů, že by nezbývalo příliš mnoho místa pro průjezd vozidel a průchod chodců. Chápu, že na tuto skutečnost není obecní úřad připraven, neboť součástí projektu (dá-li se ten seznam rostlin a výčet prací, které nebyly vůbec vykonány, projektem nazvat), nebyl plán údržby, která je pro rozhodování investora z finančního hlediska tím nejdůležitějším.
Zvláště Forsythie bude tedy nutno pěstovat jako tvarovaný živý plot. Pravidelný řez přispívá k zahuštění a jeho zanedbání se jen těžko napravuje. Je třeba též doplňovat mezery po uhynulých keřích.

VenaCvrcilkova

Příspěvek: # 11790Příspěvek VenaCvrcilkova »

Njn, tak nic není dokonalé.

Odpovědět