OOčko č.4

Vše co se týka OOčka. Občasník – neperiodická tiskovina (evid. číslo MK ČR E 14283).
OOČKO je občasník Ing. Štěpána Jordanova, do kterého vyjadřuje své názory.
Odpovědět
jos

OOčko č.4

Příspěvek: # 9200Příspěvek jos
čtv črc 04, 2013 3:21 pm

„KOOLy“ v plotě a neb Zdibské Waterloo

Bylo, nebylo jedno zastupitelstvo zvolené v roce 2010. Tímto skončila pohádka s dobrým koncem. Nastala doba práce a hlavně naplňování volebních slibů. Po třech letech spravování obecního majetku pod vedením koalice sdružení Fotbalisti a ODS jsme se dočkali nevídaného jevu.

Na den 24. 6. 2013 bylo svoláno zasedání zastupitelstva a to s bodem programu, který hýbe celou naší obcí: Informace o činnosti orgánů obce. V tomto bodě bychom se možná dověděli o výběrovém řízení na ředitelku školy a školky.

Vzhledem k tomu, že na zasedání zastupitelstva se dostavily dvě zastupitelky, které připomínaly kůly v plotě, starostka obce MUDr. Hellerová prohlásila, že zastupitelstvo není usnášeníschopné a tudíž zasedání se ruší. Celkem nás nemusí zajímat, zda šest zastupitelů se omluvilo a pouze jeden tak neučinil. Faktem je, že se tak stalo poprvé v historii. Po takto ukončeném zasedání jsem požádal paní starostku o vyjádření se k tématu výběrového řízení na ředitelku školy. Protože zde bylo přítomno asi dvacet maminek, které si přišly poslechnout jaké důvody vedly k tomuto rozhodnutí, když veškerá společnost hodnotí práci paní ředitelky Koktanové jako vynikající. Není podstatné co odpovídala MUDr. Hellerová na dotěrné otázky přítomných dam. Zda to bylo v souladu se zákonem či nikoliv. Důležité je to, že náhle došlo k zrušení KONKURNÍHO řízení na ředitelku školy. Všem přítomným maminám blahopřeji.

Otázkou je zda toto bylo nutné. Za normálních podmínek, to je fungování koalice Fotbalisti a ODS, by to nepřicházelo v úvahu, jelikož paní Mgr. Koktanovou do funkce ředitelky jmenovalo uskupení Fotbalistů.

Od počátku sleduji dění v koalici a zmiňoval jsem se o absolutní nesmyslnosti spojení ODS a Fotbalistů. Zdůrazňoval jsem, že ODS má pouze dva zastupitele a Fotbalisti čtyři. Jsem přesvědčen, že to nemohlo fungovat a je evidentní, že to nefunguje. Moje vize se potvrzuje! U všech oficiálních předvolebních i povolebních jednáních o možné koalici jsem byl přítomen. Nejprve ODS preferovala systém počtu zastupitelů a kdo má nejvíce ten má starostu. Po volbách ODS měla jediný záměr. Mít starostu. Původní jednání o koalici ztroskotalo na tom, že starosta bude uvolněný a že se bude dennodenně věnovat práci pro obec. MUDr. Hellerová odmítla a šla jinam, kde na její ultimáta kývli. Z taktického hlediska to byl dobrý tah Fotbalistů, kteří si tím pádem zajistili vliv a především dozor na úřadě. Do karet jim nahrála i ta skutečnost, že starostka se na úřadě vyskytuje jeden den v týdnu. Co asi stihne si umíme představit.

Opozice není tou skutečnou opozicí jak názorovou tak konstruktivní. V současné době z opozičních zastupitelů jsou k dispozici tito občané: Ing. Slezák, G. Veselá, Ing. Dubský a Mgr. Oborníková. Jak to vlastně je s opozicí? Při sledování jednání zastupitelstva se jeví nové uskupení koalice a to ODS (předseda Baier, starosta MUDr. Hellerová), Ing. Slezák, Mgr. Oborníková a G. Veselá.

Názorový protipól tvoří uskupení Fotbalistů (exstarosta Tvrdý, místostarosta Jurkenik, předseda kulturní komise Jandovská, předseda finančního výboru a vedoucí obecní policie Wachtl) a předseda kontrolního výboru JUDr. Široký. Tedy dvě třetiny stávající koalice. Máme tu posledního zastupitele Ing. Dubského. Jeho postoj opozice je jasný a přímočarý. To že přijal funkci vedoucího výboru pro rekreační oblasti lze chápat jako malou pozornost za názorové souznění s „Názorovým protipólem“. Je zřejmé, že v současné době jsou na zdibském dvorečku tři silní hráči, kteří se dokáží dohodnout – což je třeba. Jsou to pánové Tvrdý, Široký a Dubský.

Co je příčinou této změny? Správní vedení obce nezvládlo finanční situaci. Rozhodlo se zrealizovat dvě významné akce, stavbu školky a čističky. Školka má stát cca 20 milionů a čistička cca 90 milionů korun. Součet je cca 110 milionů korun. Obec požádala o dotaci na výstavbu čističky. Přislíbeno máme 35 milionů, ale tu dotaci obdržíme, až po realizaci. Tudíž se obec bude muset zadlužit na dobu minimálně 10 let. To znamená, že nová zastupitelstva (tři volební období) nebudou schopna realizovat jakoukoliv investici!! Dost závažný je i fakt, že geometrickou řadou roste nespokojenost občanů s řízením OÚ. Celkem nemá význam uvádět další fakta. Zaměřil jsem se na ty nejdůležitější. Tyto důvody jsou příčinou „zastupitelské neposlušnosti“, která se projevila na výše uvedeném zasedání. Jsem si jist, že se pánové Tvrdý a Široký chtěli dohodnout se starostkou, ale pravděpodobně jim nedala příležitost. Proto zvolili tuto formu. Možná by bylo čistší vyzvat k odstoupení MUDr. Hellerovou z postu starosty a nebo ji na řádném zasedání zastupitelstva odvolat, což by bylo Zdibské Waterloo.

Tímto se, ale neřeší jak dál. To zůstává plně v kompetenci koalice. Určité kombinace se naskýtají, ale o tom snad příště po dalším zasedání zastupitelstva.

još

Dotazy a náměty zasílejte na oocko@tiscali.cz

Tisk dne 3. července 2013

JORDANOV

kango
Kontaktovat uživatele:

Re: OOčko č.4

Příspěvek: # 9201Příspěvek kango
čtv črc 04, 2013 9:35 pm

:)
Naposledy upravil(a) kango dne čtv úno 20, 2014 9:52 pm, celkem upraveno 1 x.

jos

Re: OOčko č.4

Příspěvek: # 9202Příspěvek jos
pon črc 08, 2013 9:31 am

Ahoj Radime,
předem děkuji za dotaz. Očekával jsem reakci na šestý odstavec, ale budiž. Zaujala tě shora vypíchnutá část. Tobě to mohu říct zcela upřímně. Budu podporovat reálné investiční projekty. Jsem odpůrcem hurá akcí a po nás potopa! To je zřejmé v mém názoru ke konci článku. Ty jako zastupitel máš možnost se ptát a je to tvojí povinností. Prosím tě, tak mně sděl, kdo vypracoval a stanovil cenu na novou čističku odpadních vod. Byla vyhlášena veřejná zakázka na tento projekt? Vždyť vypracování projektu je honorováno až do 10% z ceny. Jako hurá akci vidím zmíněný projekt v tom, že nelze stavět, jelikož je zde etapizace, která brání výstavbě. Tedy v současné době není nutné navyšovat kapacitu čističky, jelikož obyvatel máme dle webu OP letos 2 708 trvale bydlících občanů. Ne všichni jsou, ale připojeni a kapacita stávající ČOV je na 3 000 občanů! Zjevně, je zde rezerva a tudíž výstavba respektive rozšíření není nutné!!! Proč se už od schválení ÚP neřeší (tj. 2006) výstavba komunikace na Zlatý kopec. Tam je cena také 90 milionů, ale tu by zaplatili stavebníci, jako příspěvek. Prosím, vysvětli mně, jak je možné, že obec povolila výstavby vrtaných studní, když máme vodovod?? Proč starosta obce vědomě uvádí nepravdu občanům, kteří se ptají: Z jakého důvodu obec nestaví chodníky na Průběžné (od Machů k Syslováku)? To co uvedla starostka je nepravda, zeptej se vašeho lídra ve volbách (Miloše Krejcara), jaká je skutečnost. Výstavbě nebrání majitelé pozemků, ale neschopnost obce podepsat směnu!! A tak bych mohl pokračovat dál a dál. Bohužel ty jsi zaneprázdněn pracovně v zahraničí a nemáš možnost se sejít a tyto problémy se mnou probrat. To ti nevyčítám jen to konstatuji.
Závěrem, moc dobře víš, jaký je můj názor na zmíněné koaličníky. Fotbalisti zapříčinili stávající situaci a nemám důvod je nyní oslavovat včetně jejich přívrženců.
JORDANOV

Odpovědět